صنعت کارتن سازی فرایندی است که طی آن ابتدا ورق کارتن از رول کاغذ تولید میگردد و سپس با توجه به‌ نوع محصولی که قرار است بسته بندی بشود ، به‌ شکل مناسب و دراندازه‌های مختلف طراحی و ساخته میشود. سپس با  توجه به نیاز بازار، سلیقه مشتری و نوع محصولی که قرار است بسته بندی شود و کاربردهای تبلیغاتی که یک بسته بندی مناسب دارد به روشهای مختلف چاپ، رنگ آمیزی و یا به صورت پوستری پوشیده می گردد. کارتن یک محصول سلولوزی می‌باشد که به‌عنوان پرکاربردترین روش بسته بندی محصولات صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول معمولا از۳ تا ۵ لایه کاغذ ضخیم و فشرده ساخته میشود.

بسته بندی ارزان بدلیل پایین بودن قیمت مواد اولیه، هزینه پایین حمل و نقل و انبارداری این نوع بسته بندی بدلیل وزن کم و ساختار سبک، امکان اصلاح و تغییر ساختار و گرافیک بسته بندی با کمترین هزینه بدلیل فناوری‌های صنعت کارتن سازی، این محصول را از نظر اقتصادی متمایز کرده است.

از دیدگاه بازاریابی، بسته بندی مقوایی و کارتنی به خاطر برخورداری ازشکل منظم هندسی به خوبی در ذهن ماندگار می‌شوند و جلوه می کنند. بدیهی است که طراحی گرافیکی روی کارتن که از نظر رنگ بندی، طرح و کادر، و جلوه نام و برند محصول به بهترین شیوه صورت گرفته باشد، نقش بسزایی در افزایش فروش و تاثیرگذاری تبلیغاتی در نظر مشتریان و مصرف کنندگان دارد. از جمله خدمات ما در ایده نگار، طراحی و مشاوره در زمینه بسته بندی کارتنی است.

این بسته بندی ها دارای قابلیت چاپ پذیری بالا هستند و می‌توان بوسیله چاپ افست، سیلک و … همراه با طراحی مناسب، بسته بندی جدید و زیبا پدید آورد. این بسته بندی تاثیر بسزایی در بالا رفتن میزان فروش محصولات تولیدی خواهند بود.

ازنظر تبلیغ محصول نیز بعلت دارا بودن ویژگیهای منحصر بفرد الیاف سلولوزی مانند کاغذ و مقوا ازنظر چاپ پذیری و نشست خوب مرکب درسطح کارتن و انعطاف درمقابل انواع روشهای چاپ به سهولت می‌توان تصویر لوگو، نشان تولید کننده و دیگر نمادهای تبلیغاتی را با کیفیت عالی چاپ نمود و یا طرحی کاملا گرافیکی را به صورت پوستری بر روی کارتن، لمینت کرد و از بسته بندی تولید شده بعنوان یک اثر تبلیغی برتر استفاده نمود و شاخصهای فروش را بالا برد.

مقاومت مناسب درمقابل فشار و پارگی و ضربه درعین سبکی، درصورت بکارگیری کاغذ مناسب و مواد افزودنی مناسب، امکان ایجاد تهویه هوا در بسته بندی با ایجاد حفره‌های مخصوص، انعطاف پذیری و قابلیت شکل گیری بسته بندی به صورت اشکال مختلف هندسی، عایق بودن در مقابل کاهش و افزایش دما، قابلیت کاربرد برای بسته بندی اکثر محصولات، قابلیت چاپ پذیری و طراحی جذاب و استفاده در تبلیغات، از مزیت های ساختاری استفاده از کارتن در بسته بندی محصولات است.

از لحاظ محیط زیست نیز کارتن ها از منابع طبیعی تجدیدشونده تولید می‌شوند. به راحتی قابل بازیابی هستند و می‌توان ازآنها مجددا برای تهیه مقوا استفاده نمود. این بسته بندی درصورت عدم استفاده و باقی ماندن به صورت زباله به راحتی به مواد اولیه تجزیه می‌شوند.

مواردی که در خصوص محصولات صنایع کارتن سازی باید مد نظر قرار داد:

  • رطوبت: مهمترین عامل تخریب محصولات کارتن سازی می‌باشد خصوصا محصولاتی که در آن از کاغذهای معمولی و بدون آهار استفاده شده باشد.
  • دما: دما تاثیر قابل توجهی بر چسب و مقاومت مقوای کارتن ندارد و فقط باعث خشکی الیاف می شود. اما دمای زیاد موجب تغییر رنگ، خمیدگی مقوا و سوختن می شود. دما و رطوبت با هم باعث رشد عوامل بیولوژیکی و مخرب می شود.
  • نور: نور بدون افزایش دما و به تنهایی اثر چندانی روی مقوا ندارد. اثرات نور را می‌توان تغییر رنگ ظاهری و سطحی، کمرنگ شدن علایم چاپی و درصورت استفاده از چسب، تضعیف اتصال ها نام برد.
  • گرد و غبار: گرد و غبار موجب تضعیف چسب بین لبه ها و فرسایش سطحی مقوا می‌شود اما بصورت کلی اثر قابل توجهی روی بسته بندی محصولات ندارد.
  • اسیدها و بازها: اسیدهای غلیظ قوی مثل اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و اسیدهای ضعیف و رقیق مانند اسید استیک، اسید فرمیک بر روی مقوا و کاغذ اثرات منفی دارند. این تاثیر بیشتر متوجه مقوا و کاغذهایی است که بدون پوشش و آهار بوده اند. بازها نیز با غلظت ۱۷% بر کاغذ و مقوا اثر می گذارند.
  • روغنها و مواد چرب : روغنها و مواد چرب باعث کاهش مقاومت  و استحکام اولیه مقوا و کاغذ می شوند. مگر اینکه مقوا مقاوم به چربی باشد یا درفرآیند تولید بسته بندی در کارتن سازی ازپوشش نایلونی یا لمینت استفاده شده باشد.

شرکت کارتن سازی ایران پک در مشهد تولید کننده انواع کارتن های سه لایه و پنج لایه برای تولید کارتن های میوه (اعم از خرما، زرشک، انار، سیب و انواع آجیل های صادراتی مانند پسته و کشمش)، کارتن زغال، محصولات الکترونیکی و برقی (مانند دوربین مدار بسته، چشم دزدگیر و …)، محصولات تزئینی (مانند آینه، تابلو، قاب عکس، ساعت و …)، تولیدات فرهنگی، آموزشی و اسباب بازی، و همچنین کارتن خام آماده برای جابجایی و اسباب کشی؛ همچنین تولید جعبه های ایفلوت به صورت ساده و بدون چاپ، لمینتی و دایکاتی و یا چاپی و دایکاتی در خراسان رضوی و مشهد و سایر استان ها و شهرهای کشور آماده خدمات رسانی می باشد و نیازهای آنان را در صنعت بسته بندی مرتفع می نماید. دارای کادری مجرب و با تجربه با بیش از ۲۰ سال سابقه در صنعت کارتن سازی در مشهد. (امکان سفارش از ۱۰۰ عدد کارتن به بالا )

جهت ارتباط به صورت تلفنی و یا حضوری:

آدرس: مشهد – بین امامت ۳۷ و ۳۹ – پلاک ۴۸۵

شماره تماس: ۰۹۱۵۸۰۸۷۹۱۹ | تلگرام: ۰۹۱۵۰۲۷۹۷۹۳ | تلفن ثابت: ۰۵۱۳۶۰۲۱۸۲۵

وب سایت: www.iranpacke.ir

طرحِ گرافیکی بسته بندی کارتن، معرفِ محصولِ شماست و نقش فروشنده‌ی محصول شما را دارد. ما در ایده نگار، می توانیم جهت مشاوره، طراحی و اجرا در کنار شما باشیم. با ما تماس بگیرید